Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia
Matematyka opiera się na ustalonych wzorach i regułach, których przeważnie nie da się wyjaśnić zwłaszcza dziecku. Czasem sami jej nie rozumiemy, a te wzory znamy tylko dlatego, że nauczyliśmy się ich na pamięć w szkole podstawowej. Tabliczka mnożenia jest dobrym przykładem takiej wiedzy, którą trzeba mieć, a nie wiadomo dokładnie jak ją wyjaśnić, no bo jak wytłumaczyć, że 2 x 2 = 4? Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Najlepiej sprawdzą się metody nauki przez zabawę.
(Pixabay.com @ Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia)
Matematyka od małego – zapoznawaj dziecko z liczbami i liczeniem już od najmłodszych lat. Ucz je pokazywać na palcach ile ma lat, niech wypowiada te cyfry. Potem samo zacznie odliczać swoje latka. Możesz oswajać je z liczeniem robiąc obiad i rozkładając każdemu z domowników po dwa czy trzy naleśniki na talerze. Przy tej czynności możesz używać działań matematycznych, dodawać, odejmować czy dzielić.
Nauka systematyczna i stopniowa – gdy dziecko zaczyna naukę tabliczki mnożenia w szkole ucz je jednego dnia mnożenie przez dwa, następnego, przez trzy itd. Sprawdzajcie rezultaty, znów odpytując się na zmianę. Łatwiej będzie mu zapamiętać coś co się powtarza wiele razy, ale stopniowo niż wszystko na raz, na szybkiego, bo musi to umieć na jutrzejszą lekcję.
Pamiętaj, żeby chwalić dziecko – po każdej dobrej odpowiedzi pochwal malucha, a przy złej zachowaj cierpliwość i czasem nawet podpowiedz poprawną odpowiedź. Nie zapominaj również o przerwach i dobrej zabawie pomiędzy szybkim powtarzaniem faktów. Dziecko szybko się nudzi, a trudna i monotonna nauka może je dodatkowo zupełnie zniechęcić, dlatego rób przerwy i urozmaicaj zbyt nudne nauczanie.
Wyjaśnij wielokrotności:
Karty z tabliczką mnożenia - Bardzo przydatne mogą okazać się ręcznie zrobione karty do nauki liczenia, gdzie na jednej stronie będzie działanie, a na drugiej odpowiedź.
Tabliczka mnożenia na palcach - Za pomocą tej metody można uczyć mnożenia liczb tylko przez 9. Jednak jest to bardzo przydatna metoda, ponieważ mnożenie przez liczbę 9 jest najtrudniejsze. W tej technice nie trzeba nawet liczyć, wystarczy spojrzeć na układ palców. Trzeba wyciągnąć przed siebie obie dłonie (powinny być ustawione grzbietem ku górze) z wyprostowanymi palcami. Palce kolejno numerujemy zaczynając od najmniejszego palca u lewej ręki, przechodząc aż do najmniejszego palca u prawej. Rozpoczynając od 1, a kończąc na 10. Jeśli chcemy policzyć, ile wynosi 9*3, to wystarczy zgiąć palec, który ma numer 3 (środkowy palec u lewej ręki). Palce po jego lewej stronie oznaczają części dziesiętne - w tym wypadku jest to 20, a po prawej jedności - pozostaje 7 palców. Wynikiem dla mnożenia 9*3 jest liczba 27.
Gra w kości – rzucajcie na zmianę kostkami i mnóżcie liczbę z jednej kostki przez liczbę z drugiej. Róbcie te działania na zmianę, nie będzie to wtedy tylko odpytywanie dziecka, ale wspólna gra.
Inną wersją gry w kości będzie gra z udziałem większej ilości uczestników. Do zabawy potrzebne będą oprócz kostek do gry również kartki papieru i długopisy. Każdy z uczestników na kartce papieru pisze w słupku cyfry od 1 do 10 ze znakiem mnożenia. Następnie każdy z graczy po kolei rzuca kostką do gry. Za każdym razem, gdy wypadnie jakakolwiek liczba dzieci samodzielnie podejmują decyzję, do której cyfry ją dopisać. Ponieważ cyfr jest 10, to kostką możemy rzucić tylko 10 razy. Gdy każda cyfra będzie miała dopisaną liczbę, mnożymy je i wypisujemy wyniki po znaku równości. Gra kończy się podsumowaniem iloczynów. Osoba, która uzyskała największy wynik, wygrywa.
Gry komputerowe lub on-line z tabliczką mnożenia – Zawsze można również wykorzystać komputer do nauki tabliczki mnożenia. Dziecko na pewno będzie zadowolone z takiej formy nauki, a nowoczesne, dobrze zrobione programy zapewnią mu zarówno naukę, jak i rozrywkę. W ten sposób dziecko w łatwy i przyjemny sposób opanuje mnożenie.
Nauka zwłaszcza na początku zawsze jest trudna, jednak po pewnym czasie staje się łatwa i przyjemna. Musisz tylko cierpliwie nie dawać za wygraną i dążyć do celu jakim jest nauczenie dziecka tabliczki mnożenia. Jednak nie może to być jedynie kucie na pamięć ciągów liczb, bo taka nauka będzie trudna i nieprzyjemna. Lepiej zamienić ją w zabawę, a wtedy na pewno stanie się miła i mnożenie nie będzie dla dziecka problemem także w przyszłości.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dyktanda ortograficzne - jak nauczyć dziecko ortografii?>>
Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci - wskazówki dla rodziców>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.07.24 17:45
poprzez zabawe :)
188.146.*.* 2016.06.20 18:23
to prawda ze najfajniejsza nauka jest przez zabawę;)
alutka35 2015.10.18 13:22
ja kupiłam dla syna "2x2 Gra w pary"na zasadzie memo- działanie i do pary wynik. Fajne ćiczenie podczas zabawy a jednocześnie może zapamiętać wyniki, warto spróbować róznych metod;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.